Když se řekne vzduchovka, spousta lidí si zcela jistě vybaví klasickou zalamovací jednorannou pušku fungující na principu pístu a pružiny. Ano, klasické „lámačky“ stále patří mezi nejběžnější vzduchovky, ale stále populárnějšími se stávají vzduchovky využívající jako zdroj energie pro výstřel CO2 nebo vzduchové zbraně využívající stlačených vzduch z kartuše tzv. PCP vzduchovky nebo také větrovky.
V čem se tedy tyto tři základní typy liší?
Pružinové vzduchovky - výstřel je způsobeným tlakem vzduchu, který před sebou tlačí píst. Pružinové vzduchovky patří k nejběžnějším vzduchovkám, což je dáno především jednoduchostí mechanismu, který činí vzduchovky lehkými a zároveň levnými na výrobu a případné opravy. Klasickým zástupcem je Slavia 630, dalším povedeným modelem je Gamo CFX a k top modelům patří bezesporu Pro Sport a TX 200 MK3 od Air Arms.
Výhody - cenová dostupnost, snadná údržba, levný servis a relativně dlouhá životnost.
Nevýhody – velký zpětný ráz a tím pádem větší nároky na kvalitu optiky, která drží nástřel, přesnost, vibrace a nemožnost vzduchovku nechat déle nabitou.

CO2 vzduchovky - výstřel je způsoben dočasným otevřením ventilu, spojujícím CO2 bombičku (nejčastěji 12g nebo 88g) a hlaveň.
Výhody - zanedbatelný zpětný ráz, maximální přesnost, komfortní střelba, možnost opakovat výstřel bez natahování pružiny.
Nevýhody - náchylnost na teplotní rozdíly, nemožnost nechat bombičku ve zbrani, dochází tak k poškozování těsnění, dražší provoz v porovnání s PCP vzduchovkami. V nabídce máme vzduchové pistole pro zábavnou střelbu, z dlouhých vzduchovek jsou to potom modely Crosman 1077 a Umarex 850 Air Magnum.

PCP vzduchovky (větrovky) - systém je podobný jako u CO2 vzduchovek, jen s tím rozdílem, že hnacím plynem je vzduch stačený v kartuši. Klasickými zástupci jsou Crosman Benjamin Marauder a Air Arms S510.
Výhody - zanedbatelný zpětný ráz, maximální přesnost, komfortní střelba, možnost opakovat výstřel bez natahování pružiny, natlakovaná kartuše vydrží na více výstřelů než CO2 bombička, levný provoz.
Nevýhody - vyšší vstupní náklady (nutnost pořízení bomby nebo pumpy), konzistence výstřelů (při neregulovaném mechanismu od určitého tlaku klesá výkon).
